در بازار لوازم و تجهیزات حمام و استخر انواع متفاوتی از وان ها ( پنل های دوش – سونای بخار – سونای خشک – جکوزی – استخر – جکوزی ایستاده – و… ) در طرح ها و مدلهای مختلف از نوع تکنفره نشسته با ابعاد حدود 80 الی 100 گرفته تا وان جکوزی دو نفره خوابیده با ابعاد حداقل 3 متر مرع یافت میشود که میتوان بنابر هزینه و فضای مورد نظر آنها را خریداری و نصب نمود . لازم به ذکر است که یک وان مناسب باید فضای کافی را داشته باشد اما فضای اضافی نداته باشد زیرا مستلزم پر کردن اضافی میباشد .
البته در فضای آپارتمان نشینی امروز از دوشها و وانهای ایستاده بیشتر استفاده میشود تا وان زیرا فضای کمتری را اشغال میکند و این به خاطر حمام های کوچک در آپارتمانهای نقلی میباشد ٰ اما وان برای افراد مسن بهتر میباشد . وانها علاوه بر اینکه میتوان برای استخمام از آنها استفاده کرد جایی برای آرامش نیز میتواند باشد . دوشهای امروزی یا کابین دوشها برای استحمام سریع و آپارتمانهای کوچک امروزی بیشتر مورد استفاده میباشند . اما از وان استفاده های بیشتری میتوان کرد مانند : ماساژ – آب درمانی – استراحت و بدست آوردن آرامش و …
جنس وان ها اکثرا از مواد پلیمری میباشد که برای جلو گیری از لغزنده بودن کف آنها دارای شیار هایی میباشد . این وان ها در رنگ های مختلف یافت میشوند . که میتوان در اینترنت کاتالوگ های زیادی را در این زمینه یافت . اما نکته حائز اهمیت که میخواهیم آن را یاد آوری کنیم : قبل از نصب وان جای وان را خشک و تمیز کنید ٰ شاید نصاب وان وقت این کار را نداشته باشد . وانها در اشکال مختلف ساخته میشوند مانند شکل ال – دال – و خطی که در کنار دیوار قرار میگیرد – حدودا کوچکترین وانی که موجود است 80 در 135 میباشد و بزرگترین آنها به 3 متر طول و عرض میسند . بعد از استحمام وان را خشک کنید به خصوص قسمت هایی که با کف یا دیواره مماس هستند. این مناطق مناطقی برای رشد میکروبها و باکتری ها میباشند . میتوانید از تهویه محیط یا یک سشوار استفاده کنید .